Ako sa digitalizuje literatúra (Päť otázok, ktoré nikto nepoložil)

Autor: Zlatý fond denníka SME | 16.4.2008 o 10:30 | Karma článku: 12,52 | Prečítané:  4654x

Najskôr niekto vyberie knihu z police a sfúkne z nej prach. Potom si ju o pár týždňov zadarmo (ne)stiahnete z internetu. Čo všetko je medzitým? E-mailujeme si s Kukučínom? Prepisujú snáď webové knihy trpaslíci (a je pravda, že prácu koordinuje Snehulienka)? Koľko kníhkupectiev sa nás už pokúšalo hacknúť? Všetko, čo ste sa nechceli opýtať o digitalizácii slovenskej literatúry a bolo vám to na škodu.

Už viac ako rok v projekte Zlatý fond denníka SME robíme to, čo by už dávno mohol robiť niekto iný: sťahujeme knihy na internet, aby sa potom dali sťahovať z internetu. Nepotrebujeme na to milióny, stačia šikovné ruky. A samozrejme technológie, ktoré raz niekto vymyslel a my ich môžeme voľne zneužiť.

Tu je päť otázok, ktoré nám ešte nikto nepoložil, no my si myslíme, že majú tiež právo na odpoveď.

 

Akú veľkú klávesnicu používajú trpaslíci pri prepisovaní kníh a ako ich Snehulienka trestá, ak urobia chybu?

Musíme na tomto mieste zbúrať všetky mýty o tom, že projekty denníka SME tvorí stádo nedorastencov. Projekt Zlatý fond denníka SME napĺňa ľud slovenský a je celkom jedno akého je vzrastu (pokojne sa pridajte k nám aj vy). Stačí pár minút času a chuť urobiť niečo pre slovenskú literatúru.

Drvivá väčšina z nás sa knihy, ktorú pridávame na internet, ani nedotkne. Na webovej stránke sa v prvej polovici zobrazí oskenovaná strana a v druhej text, v ktorom je veľmi veľa chýb. Text treba veľmi pozorne prečítať a potom šup na ďalšiu stranu.

Knihy teda nikto z nás neprepisuje, ale len kontroluje. Každú stranu vidia tri páry očí, najskôr najmenej skúsení, potom skúsenejší a nakoniec najskúsenejší. Prečítajte si viac o tom, ako to všetko robíme.

Ako viete, ktoré knihy preniesť na internet? Esemeskujete si s Kukučínom alebo aspoň s jeho manažérom?

S Kukučínom sme esemeskovali iba raz, nešlo však o literatúru, ale o čisto obchodný styk - konkrétne, predaj kravy, ktorý sa nakoniec nezrealizoval kvôli Kukučínovym prehnaným finančným nárokom. Výber kníh, ktoré digitalizujeme, nerobia samotní autori, ale niekto, kto literatúre rozumie - konkrétne Ústav slovenskej literatúry SAV.

V princípe ide o to, aby sa na internet dostali tie diela, ktoré tvoria skutočný Zlatý fond literatúry. Zároveň je treba vybrať z celej histórie také vydavateľstvo, ktoré pôvodnému dielu najmenej uškodilo. (Kým komunisti radi vypúšťali z vydávaných diel napríklad zmienky o bohu, kapitalisti zase radi slovenskú literatúru prekladajú do slovenčiny. Koľko z Dobšinského alebo Timravy nájdete v niektorých moderných vydaniach Dobšinského a Timravy? Odpoveď môžete e-mailovať na adresu niektorých nemenovaných vydavateľov).

Prečo dávate knihy na internet. Nemáte čo robiť?

Okrem toho, že je našim cieľom potešiť pani učiteľky slovenčiny a naštvať žiakov, ktorí sa nemôžu vyhovárať, že sa ku knihám nedostali, digitalizácia je našim koníčkom ešte pre niekoľko ďalších málo podstatných vecí:

  • Knihy, ktoré všetci chcú, ale dostane ich iba prvých pár šťastlivcov v knižnici, sa vďaka digitalizácii stávajú dostupné úplne všetkým. (Nie, v našej knižnici sa knihy nepožičiavajú, ale ich dostanete ako darček, previazané stuhou programu Microsoft Word. Nie, nikdy ich ani nemusíte vracať)
  • Digitalizácia znamená v preklade aj "inteligenčná pasterizácia": knihy, ktoré nevyšli sto a viac rokov vďaka nášmu projektu už nikdy nechytí skaza.
  • V Zlatom fonde tiež pevne veríme, že sa nám raz podarí namiesto pornostránok našim deťom podhodiť Kukučína, alebo Jesenského. Už sme blízko - oboje je na webe. Ešte nám treba naprogramovať vírus, ktorý všetky výskyty slova "sex" nahradí odkazom na Zlatý fond. Spolupracujeme v tejto veci so spoločnosťou Google.

 

Koľko kníhkupectiev sa vás už pokúsilo hacknúť?

Zatiaľ sa stránku Zlatého fondu pokúsili hacknúť všetky kníhkupectvá a antikvariáty, ktoré majú svoju webovú stránku. Okrem týchto piatich útokov v horizonte dvadsiatich rokov očakávame nárast pokusov o našu likvidáciu, hneď po tom ako ďalšie kamenné obchody s knihami zistia, čo je to internet.

Sledujeme aj ďalšie pokusy o našu elimináciu: Jeden z predajcov tlačených kníh sa rozhodol protestovať proti Zlatému fondu tým, že doň sám pridal viacero diel, aby sme ich už my, skryto a bezohľadne, nemohli v budúcnosti digitalizovať. Iný veľký hráč sa snaží digitalizátorom zničiť zrak tým, že im za každých 400 zdigitalizovaných strán v našom projekte dáva zadarmo dve !tlačené! knihy.

Voči takýmto praktikám sa tvrdo ohradzujeme.

Koľko toho ešte budeme musieť vzhliadnuť, kým vás to omrzí?

Postačí trochu matematiky: každý mesiac vám prinesieme približne 20 kníh, takže skončiť našu púť by sme mohli niekedy okolo roku 2100. Následne ponúkneme pomocnú ruku bratom Čechom a pôjdeme sa niekam poriadne opiť.

Čo mám robiť, keď som dočítal tento text?

Najskôr nám poprajte veľa zdaru a potom máte len dve možnosti:

a) Začnite čítať niektoré zo 400 diel, ktoré sme dostali na internet

b) Pridajte sa k nám

Za všetkých takmer 100 digitalizátorov Zlatého fondu poskrúcal Tomáš Ulej, koordinátor projektu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo v Maďarsku uvidíte Priateľov len o polnoci

Maďari zakázali propagovanie homosexuality.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Hegera niekto voviedol do omylu (komentár)

Európske tempo očkovania nám už utieklo.


Už ste čítali?