Dnes píše Tomáš Ulej - Už je to tak, že niektoré knihy sú na Slovensku na vymretie. Raz vyšli, alebo i nevyšli a potom roky chradnú a hnijú. Nikto si na ne nespomenie, iba ak niekoľko spravodlivých a tí, čo sa o nich učia na osvietených školách. Dnes sme v Zlatom fonde z prachu knižníc na svetlo internetové preniesli ďalšiu knihu, ktorá nevyšla už vyše sto rokov - Dobšinského Úvahy o slovenských povestiach z roku 1871. Koľko ďalších rarít drieme v prachu?
Zlatý fond denníka SME? Čo je to?
Pokochajme sa niekoľkými skorozabudnutými knihami, ktoré Zlatý fond preniesol na internet.
- Adolf Peter Záturecký: Vinšovník - Najkompletnejšia zbierka ľudových vinšov. Vyšla naposledy na prelome 19. a 20. storočia. Pozrite si aj hádanky. Onedlho pribudne najkompletnejšia zbierka ľudových prísloví - medzi nimi aj naše írečité - slovenské nadávky. Všetky zabudnuté, niektoré časti aj celé storočie nevydané - najmä kvôli zmienkam o bohu.
- Pavol Dobšinský: Prostonárodnie obyčaje, zvyky a povery - Jedno z najsťahovanejších diel Zlatého fondu vyšlo naposledy na papieri v roku 1880.
- Jonáš Záborský: O siedmich vojvodoch maďarských - vtipná i trefná paródia Anonymovej kroniky. Stojí za prečítanie. Ešte aj dnes nahlas rozosmeje. Nikde sa O siedmich vojvodoch neučí, naposledy ich zrejme vydali v roku 1934.
- Ján Chalupka: Bendeguz - druhý slovenský román vyšiel v slovenčine prvýkrát až v roku 1953. Poznáte ho?
- Gustáv Kazimír Zechenter - Laskomerský: Žarty a rozmary - Dielo vychádza, no kto z vás už v ňom stihol objaviť tú prezázračnú vtipnosť? Jesenského v tomto pozná každý oveľa lepšie.
A čo Kollárove aforizmy (niektoré vydarené)? Pripravujeme pre vás ďalšie knihy, o ktorých ste doteraz nemali šancu počuť.
PS.: Niektorí nám vyčítate, že digitalizujeme pomaly. Ako my, päťdesiati Slováci, pracujeme, vám už čoskoro povieme. Dovtedy pre všetkých frflošov: pridajte sa k nám.